Co získáte skříní na míru


Skříně na míru se začaly objevovat v naší zemi již na počátku devadesátých let. Tehdy šlo o první pilotní projekty, které díky své poměrně vysoké ceně nemohly uspokojit širokou veřejnost, a tak zájem o toto nábytkové řešení byl velmi nízký a celý proces výroby vestavěných skříní málo efektivní. Vývoj těchto technologií se ale naštěstí nezastavil a dnes je to s vestavěnými skříněmi podobně, jako s instalací klimatizací, které také dlouhá léta byly vnímány jako bytový nadstandard.

skříň v koupelně

Otázkou tedy není ani tak cena skříně na míru z Prahy, ale spíše informovanost a osvěta populace v naší zemi, která toto téma řeší.

Kam s vestavbou – vestavěné skříně nejčastěji zdobí prostředí ložnic. Někdy jde skutečně o ozdobu, zejména ve velkých neútulných prostorách, kde může skříň vytvořit zajímavý předěl, oddělující ložnici od dalších obytných prostor, ale ne vždy je skříň v ložnici vítaným hostem. V malých bytech, což bývá častěji, se skříň spíše hodí do předsíně, která nepatří mezi obytné, ale přechodné prostory, kde trávíme jen málo času. Tím se prostory ložnic více otevřou a lidé se tu necítí tak stísněně.

skříně v ložnici

Posuvné versus křídlové dveře – křídlové dveře jsou zejména u velkého rozměru natolik nevýhodné, že maří snahu mít k dispozici nábytek na úrovni, tedy zejména spolehlivý a funkční. U těžkých a velkých křídlových dveří hrozí vyklápění pantů, křížení dveří proti sobě a špatné dovírání, což neustále nutí obsluhu k nějakým opravným zásahům. Toto se ovšem u posuvných dveří nemůže stát, ta pracují na zcela odlišném principu.

Dekor posuvných dveří – velmi také záleží na barvě a odstínu či dekoru dveří, jde obvykle o velkou plochu, která v místnosti patřičně dominuje. Pokud jsou dveře příliš tmavé, bude to ubírat v místnosti světlo a projeví se to i na vašich špatných pocitech sevřenosti a stísněnosti. Dávejte také pozor na negativně laděné vzory potisku na dveřích, například zobrazováním jedovatých hadů, šelem, válečných konfliktů, zbraní atp.