Žijeme ve stále rychlejším a rychlejším světě. To je mimo jiné způsobeno i současnou technologickou revolucí. Ta pro nás znamená, že nové vynálezy a vylepšení jsou chrleny stále rychlejším a rychlejším tempem, ve snaze vydělat svým tvůrcům i prodejcům co nejvíce peněz. Došlo to v podstatě již do takového stadia, kdy většina z nás ani nerozumí tomu, jak přístroje, které denně používáme, vlastně fungují.
To však zároveň znamená, že je pro chytrého člověka, který jim skutečně rozumí, mnohem snazší obrátit je proti nám, ať už ve zlém úmyslu nebo ve snaze nám pomoci. A je pravdou, že případy zneužití nejrůznějších technologií nejsou nijak vzácné. Je navíc velmi pravděpodobné, že se jejich počet bude stupňovat.
Není tedy divu, že se vlády i nejrůznější společnosti snaží vyvinout způsoby, jak tomuto zabránit. Není to však tak snadné, jak by se mohlo zdát, zvláště ne na takové technické úrovni, na jaké momentálně jsme. Přesto však máme hned několik způsobů, jak se ochránit.
Zdaleka nejčastěji se s nimi setkáme u počítačových technologií. Zde je již obvyklý nejen systém nejrůznějších hesel, ale také antiviry, firewally a další. Zde je nezbytné říci, že tyto programy by měly být pouze od renomovaného poskytovatele a měly by být vždy aktuální, aby nás mohly skutečně ochránit. U různých chytrých přístrojů se pak doporučuje mít vlastní síť, ke které budou připojeny, a která bude oddělena od té venkovní. Tak zabráníte tomu, aby se do nich někdo na dálku dostal.
Dobrá, a co když půjde o nějaké vynálezy? Pak je vhodné vždy kontrolovat, komu danou věc prodáváme, podobně jako u zbraní. Také není na škodu instalace různých bezpečnostních mechanismů, které zaručí, že stroj nebude moci nadělat velké škody, pokud se dostane do nepravých rukou. Toto je však zatím ve stadiu výzkumu. Uvidíme tedy, co z něj vlastně poději vzejde.