Jak poznáme skutečně užitečné technologie


Říká se, že pokrok nezastavíme. Faktem je, že v dnešní době procházíme technologickou revolucí, která začala tou průmyslovou v předminulém století. To mimo jiné znamená, že se objevují stále nové a nové vynálezy, z nichž mnohé si můžeme velmi brzy pořídit. To se týká především elektroniky, například mobilních telefonů, počítačů, ale také automobilů. Ty všechny jsou vybavovány stále novými a novými funkcemi.

 

Je pravdou, že tyto by nám měly v první řadě usnadnit život. Právě za pohodlí si zde totiž platíme. Zdaleka ne vše, co přijde na trh, však tuto podmínku splňuje, byť se nás reklamy snaží přesvědčit o opaku. Zjistit tak, co je skutečně užitečné a co je zbytečnost, kterou se nevyplatí kupovat, tak nemusí být vůbec snadné, zvláště pokud se v technologiích vůbec nevyznáte. Naštěstí můžeme v tomto ohledu využít určitá vodítka.

 

moderní technologie

 

V první řadě se musíme zeptat sami sebe, zda danou funkci budeme skutečně používat. Jistě, je úžasné, že například displej bude měnit barvu, a v reklamě to rozhodně vypadá dobře. Jak často to ale využijeme, než nás tato funkce omrzí a přestaneme ji používat úplně? I mnohé věci, které se mohou zdát užitečné, se nakonec ukážou jako zbytečné.

 

Pak je tu otázka, zda nám skutečně usnadní život. To je koneckonců hlavním cílem prakticky všech technologií. Ideální tedy je, pokud si můžeme spočítat, kolik času díky nim ušetříme, případně jak moc se naše pohodlí zvýší. To následně můžeme porovnat s částkou, kterou prodejce za daný přístroj požaduje, a zvážíme, zda jsme ochotni za to tolik peněz zaplatit.

 

i auta se neustále vyvíjí

 

Problém je, že většina lidí dává především na reklamy. Ty se však snaží, abychom kupovali především pocity, a ne logikou, neboť tak utratíme více. Než tedy půjdeme do obchodu, zastavme se a zamysleme nad tím, zda skutečně ona věc za to stojí, a zda bude skutečně takovým pomocníkem, jak bychom si představovali.