Kultura a mé děti


Máte rádi kulturu anebo chodíte za kulturou? Co si o tom myslíte? Znám některé lidi, kteří si myslí, že když chodí za kulturou, že vlastně budou mít větší rozhled a že tam také mohou potkat několik přátel anebo se seznámit s více lidmi. A já jako extrovert a také hodně vtipný člověk, tedy alespoň takhle se to o mně říká, tak ráda chodím za kulturou, a to hlavně také z toho důvodu, že tam potkávám nové a nové lidi, nové tváře. A tohle mě moc baví. Proto jsem si řekla, že když mým dětem už je dvanáct a patnáct let, že klidně mohou chodit se mnou, i když to dvanáctileté dítě někdy mi říká, že ho kultura nebaví a že raději bude doma hrát hry na počítači.

Já se dokážu zabavit sama. I s partnerem.

Sice ano chápu, že v moderním jednadvacátém století je největší zábava a nejoblíbenější kultura hrát nějaké hry, a to hry na počítači anebo na mobilním telefonu. Mé děti mi říkají, že vlastně i na počítači se mohou kulturně vzdělávat, prý když tam hrají různé hry. Tak ta hra je třeba v jiném období nebo v jiném časovém pásmu a tak podobně. A prý se také učí rozhledu anebo prý ve škole toho mají dost, že už od kultury si chtějí doma odpočinout, že už nechtějí nikam chodit. A co třeba kino nebo divadlo?

Děti se zajímají o něco jiného.

Pokaždé, když se jich zeptám, jestli třeba se mnou nechtějí jít do kina, tak oni řeknou, že už nejsou malé děti. Nebudou nikam chodit s rodiči. Ani nevíte, jak mě je to vždycky líto a píchne mě to u srdce. Chtěla bych samozřejmě stále se svými dětmi chodit do kina. Ale když ony nechtějí, jak je mám donutit? Samozřejmě, že je nechci nutit dělat to, co nechtějí, když jednoduše už si myslí, že jsou staří na to, aby chodili s rodiči do kina nebo do divadla, tak ať si to myslí. Třeba jednoho dne změní názor a půjdou se mnou do kina, kde to mám moc ráda. Také jste kdysi s rodiči chodili do kina anebo do divadla? Já jako malá holka ano a milovala jsem to.