Proč není možné používat vodoměry s prošlou lhůtou ověření


Vodu potřebuje každý z nás, o tom není sporu. To, že jsme si dnes zvykli na to, že nám teče čistá z kohoutku, je pouze bonus. Je tedy jasné, že zadarmo nám ji nikdo do domu posílat nebude. Částka, kterou budeme platit, se počítá obvykle podle toho, kolik jsme jí spotřebovali – to je vodné a stočné. Tato spotřeba se měří vodoměrem, který najdeme v každém domě i bytě. To ostatně ví už i malé děti.

Co však neví ani mnoho dospělých je fakt, že i vodoměry mají určitou životnost, lhůtu, po kterou mohou pracovat. Po ní jsou považovány za nespolehlivé a je nutné je vyměnit, tedy nainstalovat nový. O to se starají vodovody a kanalizace, avšak může se stát, že něco přehlédnou.

typický vodoměr

Většina lidí si řekne, že vodoměry s prošlou lhůtou ověření Home Partner nejsou nic hrozného, zvláště pokud je to v podstatě ihned po dokončení této lhůty. https://www.penize.cz/slovnik/vazaci-lhuta Úřady na to však mají jiný názor. U takového vodoměru totiž není garantováno, že skutečně měří správně. Jeho senzory mohou po té době být vychýleny, ať už jedním nebo druhým směrem. Výsledkem by byl nepřesný odčet a tedy i špatný účet.

To samozřejmě nikdo nechce riskovat. Jistě, lidé by se bouřili, kdyby zjistili, že platí zbytečně více. Na druhou stranu, pokud by platili méně, byl by na tom škodný úřad, kterému patří. Ani jeden z následků samozřejmě žádná ze stran nechce. Kdyby se na to totiž přišlo (a věřte, že se na tyto odchylky dříve či později přijde), rozhodně by se lidem nelíbilo, kdyby jim najednou přišel velký nedoplatek, a k tomu ještě pokuta.

vodoměry dvou různých bytů

Proto je dobré mít i tuto lhůtu v patrnosti, a pokud na to úřady z nějakého důvodu zapomenou, pak se sami ozvat. Prospějete tím především sobě, i když z krátkodobého hlediska to tak nemusí na první pohled vypadat. Platit tučnou pokutu se totiž z pochopitelných důvodů nikomu nechce, a už vůbec ne za něco, co v podstatě není jeho chyba.