Solární plachta šetří vaši kapsu každý den


Pořídili jste si zahradní bazén a někde jste se dozvěděli, že byste neměli ignorovat nákup solární plachty na bazén, protože zakrýváním hladiny bazénu v době, kdy se v něm nikdo nekoupe, zamezíte zbytečnému spadu nečistot do nádrže, což se pak projeví i v úsporách za provoz filtrace a dezinfekci vody? Toto je však pouze jeden důvod, proč plachtu mít k dispozici po celou dobu koupací sezóny. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody se odpařuje z řek, rybníků či přehrad do ovzduší? Je to sice zdánlivě neviditelný proces, ale rozhodně není zanedbatelný. Z každého čtverečního metru se do vzduchu vypaří za jediný den přibližně pět litrů vody.

voda v bazénu

Toto zanedbatelné číslo zřejmě nikoho neupozorní na to, že by to mohlo být zásadní pro pořízení solární plachty na bazén. Ono je to totiž podobné, jako ta starověká bajka o králi, který se měl odvděčit tvůrci šachové hry a darovat mu tolik zrn obilí, kolik je vždy na každém šachovém políčku více o druhou mocninu toho předchozího. Takže například na prvním políčku bylo jedno zrnko, na druhém dvě, na třetím čtyři, na čtvrtém již šestnáct, na pátém 256, na šestém 65 536 a na sedmém už to bylo přes čtyři miliardy zrnek, takže kdybychom došli až na poslední 64. políčko, bylo by to tolik obilí, které neroste ani na celé planetě.

boty na hladině

Vraťme se ale k vašemu bazénu, který by mohl mít rozměry například 8 x 4 metry. Pokud jej přikryjete plachtou, a koupací sezóna potrvá půl roku, za tu dobu zabráníte odpaření 29 kubíků vody, což je v přepočtu na vodné a stočné za cca 120 Kč za kubík přibližně tři a půl tisíce korun. Budete-li takto provozovat bazén pět let, bez krycí plachty vyhodíte ze své peněženky jen za odpařenou vodu přibližně 17 tisíc korun. Ty peníze však vyplatíte úplně zbytečně, vysloveně na nic, bude to investice zcela ničemná, a vy na ni budete hlavně vydělávat a vydávat svou energii.